Karacaören Gölbaşı
Ankara
Home
Karacaören Köyü
Köyden Haberler
Fotoğraflar
Vefat edenler
Videolar
Yapılacak konutlar
CHAT
Misafirler
Forum
İletişim
Karacaören Köyü
 
   
  Ön ve kısa bilgilendirme:
Karacaören köyü Ankara ili Gölbaşı ilçesine bağlı Kızıldağ eteklerinde yerleşmiş olup yerleşim tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır.
Ankaraya yetmis kilometre uzaklıkta, Konya yolu üzerine yakındır bu güzel köyümüz.
Karacaören köyü her köy gibi şirin bir köydür. Hızlı büyümesi neticesi ve merkezde bulunması, onu merkez köy olmasını sağlamıştır. Bu da onu ileride gelişmeye devam etmesini sağlamıştır. Ankaradaki bütün köylerimizin olduğu gibi arazisi düzdür.


Köyün tarihi:
Karacaören köyünün ilk adı Karacaviran'dır. Köyün tamamı Türkmendir. Köyümüz oğuzların Bozok Boyunun Beydili Oymağına mensuptur. Osmanlı döneminde iç anadoludan Rakka eyaletine sürülmüştür diğer türkmen boyları ile birlikte. Rakkada şimdilik Diyarbakır halep arasında kalan bölgedir. Rakkada arapların baskıları sonucunda tekrar Anadoluya dönmenin yollarını aramışlar ve Adana Kozan civarına yerleşmişlerdir. "Sürgün edilmelerinin sebebi yerleşik köylülerin şikayetleri ve otoriteye karşı gelmeleridir". Adana Kozan'da yine aynı sıkıntılardan dolayı Osmanlı Devleti tarafından yeniden iskana tábi tutulup tekrar eski yerleşim bölgelerine, yani iç anadoluya geçişlerine izin verilmiştir. (1860- 1865) Nevşehirin Kozaklı ilçesi ve Kırşehirin Çiçekdagı ilçeleri civarına oradanda 1865-1870 yılları arasında şuanki yerleşim alanına, yani Haymana  Karacaören köyüne yerleşmişlerdir. Sarıoğlu ailesinin (Haydarlar Sülalesi) bir diğer koluda Yozgat iline yerleşmiştir. Kozan köyünde "Tülek sülalesi" olarak yaşamaktadırlar. Tülekler, soyadları yazılı kaynakta "Tülük veya Tülek" olarak geçmektedir. Tüleklerin kendilerini Kırşehir Kozalıdan geldiklerini söylerler. Tüleklerin "Yörükan taifesinden" oldukları belirlenmiştir. Tülek oymağından olmakla birlikte bunların ayrıca birde Memik Çam, Bestel Çam, Müsaádet Çam 'Sarıoğulları' olarak anıldıklarını öğrenmekteyiz. Bunların Adana ve Tarsus sancaklarıyla iskan edildiğini görüyoruz. Eskiden namı duyulmuş Kozan ve Yöresi ünlü güreş pehlivanlarının bu sülaleden olduklarını tarih kitaplarından öğrenmekteyiz. "Çam" soyadı bu sülaledendir.


Köyümüzdeki başlıca sülaleler:
Haydarlar, (Sarıoğulları)Hacı Ismáiller, Haliller, Şevketler, Hömüllüler, Gaziler, Havuz-ibrahimler, Hacı Hasanlar, Hacı Osmanlar, Pişler, Çürükler, Coşkunlar (Coddular), Recepler, Jandarmalar, Yatcılar, Bayraktarlar gibi ailelerdir.


Harita Ankara Gölbaşı karacaören:

Ankara Gölbaşı bilgileri:
Ankara Gölbaşı ilçesinin tarihini bilmek ve öğrenmek istiyorsanız, lütfen aşağıdaki linke tıklayınız!
Gölbaşı tarihi için tıklayınız!


Coğrafi Bölge:
Íç Anadolu Bölgesi


íl:
Ankara


Ílçe:
Karacaören köyü 2006 yılında Gölbaşı ilçesine bağlanmıştır.


Posta Kodu:
06860


Alan kodu:
0312


Websitesi:
http://www.karacaorengolbasi.com


Kültür:
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.


Coğrafya:
Ankara iline 70km, Gölbaşı ilçesine 50km, Haymana ilçesine 60km uzaklıktadır.


Íklim:
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus:
Yıllara göre köy nüfus verileri şöyledir:

2007 -
2000 92
1997 -


Ekonomi:

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık:
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlığı seçimleride yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları, aşağıdaki yıllarda seçilmiştir:

2004
1999
1994
1989
1984


Altyapı bilgileri:

Köyde ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamasının yani sıra taşımalı eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebeksi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi neyazıkki yoktur. PTT şubesi ve PTT acentası yoktur. Sağlık ocagı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.